Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Doskonałe miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu frajdy i ciekawostek historycznych. To miejsce, które nie istnieje rzeczywiście atrakcyjne jak inne w Polsce, tylko pamięta dużo do zaoferowania. Teren, na którym nie spotkamy jeszcze ogromnej ilości turystów pozostaje jeszcze nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o wielkiej historii, w którym łączyły się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie zdobyły w 1364 roku, a przez wieki stanowiły własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto odwiedzić Rynek, istniejący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a dzisiejsze budynki zostały wystawione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na główny deptak, którym stanowi droga Sienkiewicza.

To miejsce historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna dodaje się z nową. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich zlokalizowany na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wpisana do rejestru zabytków. Budowla jest właściwie zachowanym barokowym budynkiem w Polsce pierwszej połowy XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najlepszych mieszkań tego urokliwego miasta. Samą z lepszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest naprawdę Sandomierz. Zwany ze powodu na swoje położenie „Małym Rzymem”, umieszczony istnieje na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Zawiera się tutaj aż 120 zabytków, oraz do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto również zobaczyć piękne kamienice, które powstały teraz w XV wieku i odróżnia je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to atrakcyjne miejsce, pełne budowli z okresów romańskich. Koniecznie należy zobaczyć Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To typowa brama miejska, która wzięła się do własnych klimatów. By zobaczyć miasto z własnej części warto zobaczyć podziemia, więc tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i prowadzi przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt mieści się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy obcowania z naturą też się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie trudna, gdyż góry są stosunkowo niskie, a kursy nie przylegają do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze znajdują się pod kontrolą Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który zaistniał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bycia pracownika w tym sektorze, datowane na etap paleolitu. Góry Świętokrzyskie to także miejsce, któremu uroku dodają liczne opowieści i podania ludowe, kultowe są te o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to miejsce obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem pałaców i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to miejsce, które nas zaskoczy. Możemy tutaj podziwiać nie tylko pałac z lochami i labiryntami, lecz również największą hodowlę bizonów amerykańskich. Zaistniał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Stanowi wtedy jedyny z najdalszych, murowanych zamków w Polsce. Dom jest przydatny dla turystów dodatkowo wolno go zwiedzać z przewodnikiem. W Oblęgorku mieści się rezydencja, w której żył Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przekształcona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze informacje o tym tłu pojawiły się teraz w XVI wieku. Budowa zamku Krzyżotopór w Ujeździe rozpoczęła się w 1620 roku, a skończyła w 1644, stanowiła owo piękna warownia otoczona bastionami, największa w Europie do momentu powstania Wersalu. Do dzisiaj zachowały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, lecz też pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments