Jak {odróżnić|rozpoznać} zaskrońca od żmii?

Poradnik jak odróżnić zaskrońca od żmii?

Prasóweczki

Lato obecne chwila, w którym chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu i wydobywamy się na wycieczki do lasów, parków, czy same nad jeziora. W trakcie letnich wypadów za miasto często podziwiamy otaczającą nas faunę i florę obserwując np. zachowania zwierząt, czy duże rośliny. Niekiedy, zwłaszcza jeśli istniejemy w mocno zalesionych terenach, możemy natknąć się na węża. W punkcie spotkania tego gada dużo kobiet ma lęk myśląc, że obecnie widzi żmiję, ale najczęściej ma przed sobą zaskrońca. Te dwa węże da się dość łatwo rozróżnić. Wystarczy jedynie zrozumieć i zapamiętać ich typowe cechy, jakie są zazwyczaj widoczne obecnie na pierwszy etap oka.

Jak rozpoznać zaskrońca od żmii?

Aby poznać te dwa gatunki węży, należy mieć wiedzę mówiącą ich charakterystycznych cech, takich jak np. sylwetka i kolor ciała. Warto jednak wiedzieć, że większość węży idzie na wizerunek mężczyzny oraz nierzadko nie daje czasu na zakończenie oględzin. Sprowadzają się jednak osobniki, które wylegują się w czystych piaszczystych, bądź kamienistych mieszkaniach i dobrze nie zamierzają uciekać. To znany widok spotykany np. w otoczeniu górskich szlaków, bądź leśnych tras rowerowych i pieszych. W punkcie spotkania węża ważną pracą, o jakiej powinniśmy myśleć jest częsty zygzak, wychodzący na ciele żmii zygzakowatej. Jeśli takiego nie widzimy, potrafimy stanowić przyjemni. Może jesteśmy bowiem do robienia z własnym rodzajem węża. Jeśli gad jest słaby możemy i zwrócić uwagę na jego osobę. U żmii jest ona znacznie oddzielona od reszty ciała. Warto jednak wiedzieć, że w Polsce występuje gatunek węża, który znacznie chętnie pomylić ze żmiją. To gniewosz plamisty, na jakiego grzbiecie występują charakterystyczne brązowe plamy, które niekiedy wyglądają oczywiście jak zygzak. W przeciwieństwie do żmii gniewosz nie jest natomiast jadowity, stąd ponadto nie należy się go bać. W zawodzie żmija bywa mylona też z zaskrońcem. Takie pomyłki dają się jednak znacznie rzadziej, niż w sukcesie gniewosza plamistego. Zaskroniec bardzo dzieli się bowiem od żmii. Jego ciało jest jednolity, najczęściej szary, bądź ciemny kolor, oraz na jego osobie znajdują się dwie podstawowe żółte plamki. Dzięki nim, znacznie chętnie rozpoznać zaskrońca, jaki nie jest jadowity, oraz na wizerunek człowieka ucieka, bądź udaje martwego.

zobacz również Portal Wołów

Cechy charakterystyczne zaskrońca

Zaskroniec zwyczajny może wynosić do 100 centymetrów długości i wielokrotnie jest tonu ciemnego, szarego, bądź brunatnego. Od żmii najłatwiej poznać go po kolorze ciała oraz braku charakterystycznego zygzaka. Najbardziej ważną cechą zaskrońca są i dwie żółte plamy, znajdujące się na jego osobie. Wąż ten w sprawie zagrożenia potrafi wydzielać cuchnącą substancję, co jest sugerować, że jest sztywny i odstraszyć potencjalnego drapieżnika. Brzuch zaskrońca najczęściej ma kolor kremowy a jest lżejszy, niż reszta ciała. Zaskrońce są te znacznie cieńsze niż żmije. Grubość ich mięsa jest krótsza.

Cechy charakterystyczne żmii

Najbardziej ważną cechą żmii jest stojący na jej ciele zygzak oraz głowa, która szybko cechuje się od reszty ciała. Żmije są najczęściej szarawe, bądź młode, a zygzak przyjmuje barwę brunatną. To potężne węże, jakie są z zasady znacznie niższe od innych typów, takich jak np. dość cienkie zaskrońce. Warto wiedzieć, że w Polsce rzadko, ale zawsze istnieje także odmiana żmii zwana melanistyczną. Te żmije są niemal w pełnie czarne, stąd też zygzak na ich gronie prawdopodobnie nie być dostępny.

Jak się zachować gdy spotkamy żmiję na bliskiej drodze?

Widząc w bezpośrednim otoczeniu żmiję, nie warto panikować. Zwierze potrafi to bowiem wyczuć. Jeśli spotkamy żmiję, to przede ludziom nie wykonujmy szybkich stylów natomiast nie uciekajmy, tak żeby gad nie poczuł się zagrożony, co mogłoby spowodować np. do ukąszenia. Żmija jest wstydliwa i chyba ucieknie na nasz widok, zawsze w sprawie, jak nie jest istotny ucieczki może nastąpić. Widząc zwierze należy więc powoli odejść. Gdy jednak nieszczęśliwie dotarło do ukąszenia, należy działać szybko. Ugryzienie najczęściej pojawia się w strefie kostki, kończynę należy więc unieruchomić, a wtedy starać się unieść w głowę. Jeśli jest taka okazja ważna ją oprzeć np. o drzewo, bądź plecak przekonując się, że osoba ukąszona siedzi w pewnym miejscu. Dużo jest zarówno umieścić na ukąszenie zimny okład, który nieco zmniejszy opuchliznę. Miejsca po ukąszeniu nie należy jednak jak smarować. W trakcie udzielania pierwszej pomocy, należy jak łatwo wezwać karetkę. To odpowiednie ze względu na potrzebę podania osobie ukąszonej specjalnej surowicy, która zniweluje szkodliwy jad.

zobacz również Jak odróżnić zaskrońca od żmii?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments